Az Egyesült Államokban régóta általános közegészségügyi jelenség a gyógyszerfüggőség: a különböző szerekre ráfüggő tömegek a több mint 300 milliós ország egyik legnagyobb megoldatlan problémáját jelentik.
Az elmúlt években a fentanil terjedt el járványszerűen az országban – a legújabb tudományos tanulmányok riasztó képet mutatnak a helyzetről. A BBC beszámol a University of California (UCLA) kutatásáról, ami a fentanil térhódítását mutatja be.
A fentanil eredetileg fájdalomcsillapítóként használt gyógyszer, amit orvosok írhatnak fel betegeiknek.
A társadalomba kiszabadulva viszont durva droggá vált,
amit ráadásul bűnözői hálózatok is kotyvasztanak és terjesztenek az utcákon.
A fentanil ötvenszer erősebb a heroinnál. 2021-ben több mint százezer amerikai halt meg gyógyszer-túladagolásban, és e halálozások több mint 66 százaléka a fentanilhoz volt köthető.
A helyzet gyors romlását mutatja, hogy először 2015-ben mutattak ki fentanil okozta halálozást, mára viszont az egész országban elterjedt. A BCC szerint ma már az Egyesült Államok minden sarkában, Hawaiitól Alaszkán át Rhode Islandig pusztít a droggá vált gyógyszer. Kaliforniával és Nyugat-Virginiával együtt épp ezekben az államokban a legsúlyosabb a helyzet.
A BBC szerint míg korábban a gyógyszerfüggőség az USA fehér társadalmi csoportjaira volt jellemző,
ma már a feketék körében is tombol a fentanilfüggőség.
A járvány most elérkezett a negyedik hullámához, amikor is a fentanilt más droggal vagy gyógyszerrel keverve használják – egy sikerrel kecsegtető általános megoldás pedig még a láthatáron sincs a fentaniljárvány ellen.
Fotó: fentanil-áldozat hozzátartozókra emlékező családok Kaliforniában (RINGO CHIU / AFP)